- Ympäristöasioiden etusivu
- Ympäristölinjaus
- Uutiset
- Ympäristöuutiskirjeet
- Tapahtumat
- Julkaisut
- Materiaalitehokkuus
- Tärkeimmät lainsäädäntöhankkeet
- Tuotteiden ekologinen suunnittelu - Ajankohtaissivu (EuP)
- Lainsäädännön taustaa
- Teknologiateollisuus ja ympäristö
- Ympäristötyöryhmä
- Ympäristö- ja energiateknologia
- Energiatehokkuussopimus
- Jäsensivut
- In English
Tapahtumat
Perjantaina 7.6.2013 klo 13-15
Yritysvastuun ajankohtaispäivä
Life Science Center, Keilaranta 15 B, Espoo, järjestäjänä Tofuture
Yritysvastuuraportointia ohjaavat raportointistandardit ovat muuttumassa ja yritysvastuuraportointi kehittyy nyt ehkä voimakkaammin kuin koskaan. GRI (Global Reporting Initiatiave) ohjeiston uusi G4-versio julkaistaan toukokuun lopussa Amsterdamissa. G4 on aiheuttanut paljon ennakkokeskusteluja mm. arvoketjuun ulottuvan raportoinnin osalta. EU on omalta osaltaan muokkaamassa vastuuraportointia uudella direktiiviehdotuksellaan, jonka piiriin arvioidaan kuuluvan lähes 20.000 EU:n alueella toimivaa yritystä. Integroidun raportoinnin aloite (IIRC) on myös julkaissut luonnosversion integroidun raportoinnin ohjeistosta.
Tule keskustelemaan vastuuraportoinnin tulevaisuudesta ja kuulemaan tuoreet uutiset mm. Amsterdamin GRI-konferenssista ja siitä miten raportointia ohjaavat ohjeistot ja säädökset linkittyvät keskenään.
Seminaarin agenda sekä ilmoittautuminen täältä.
Muita ympäristöasioihin liittyviä tilaisuuksia ja tapahtumia
-
Elinkeinoelämän Ympäristöfoorumin sivuilla on myös ympäristöosaamiseen liittyviä tilaisuuksia ja tapahtumia. Lisätietoa >>
-
AEL järjestää erilaisia näytteenoton kursseja/pätevöitymistä koepäivineen. Lisätietoa>>
-
Työterveyslaitos järjestää kursseja mm. REACH- ja ”kemikaalit työpaikalla”- teemalla eri paikkakunnilla. Lisätietoa>>
-
SGS järjestää mm. laitteiden vaatimuksenmukaisuuteen liittyviä tilaisuuksia. Lisätietoa >>
Aiemmat tapahtumat löytyvät tapahtuma-arkistosta. Siirry alkuun






