Vahvistetaan kyberturvallisuutta julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyöllä

Wienissä järjestetyssä Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (ETYJ) kokouksessa käsiteltiin julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyön (Public-Private Partnership, PPP) merkitystä kyberturvallisuuden hallinnassa. Kyberalan toimitusjohtaja Peter Sund piti kokouksessa esitelmän elinkeino- ja teollisuusnäkökumasta. Muita esiintyjiä olivat Traficomin Kyberturvallisuuskeskus sekä Aalto-yliopisto.
Sund korosti esityksessään, että PPP on keskeinen tekijä kyberturvallisuuden vahvistamisessa. Kyberturvallisuuden eri osa-alueet, kuten politiikkatoimien koordinointi, diplomatia, puolustus, digimarkkinan valvonta, kyberrikollisuuden torjunta ja taloudellisen turvallisuuden varmistaminen sisältävät kaikki PPP-ulottuvuuden.
– Valtion tulisi omaksua enemmän mahdollistava ja palveleva rooli ja edistää ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä reaktiivisen toiminnan sijaan, Sund painotti.
Puheen sisältö keskittyi seuraaviin asioihin:
👉 PPP (julkisen ja yksityisen sektorin kumppanuus) on ainoa onnistunut strategia kyberturvallisuuden parantamiseksi koko yhteiskunnassa.
👉 Tiedon omistajat ovat avainasemassa, koska he hallitsevat tietojaan ja järjestelmiään, ja koska yritykset sekä yhteisöt muodostavat 99 % nykyaikaisten yhteiskuntien digitaalisesta pinnasta.
👉 Kaikki politiikkatoimet tulisi toteuttaa kansainvälisen lain puitteissa ja taloudellista hyvinvointia edistäen.
– Kyberturvallisuusalan yritykset kehittävät ratkaisut kyberturvallisuusriskien hallintaan. Datan haltijat ovat avainasemassa kyberturvallisuuden vahvistamisessa ja ratkaisujen käyttöönotossa, Sund korosti.
Tilaisuus järjestettiin osana Suomen ETYJ-puheenjohtajuuskautta.
Lisätietoja
