Siirry sisältöön
Etusivu Ajankohtaista Wärtsilä tuo merenkulkuun hiilen talteenottoratkaisun maailman ensimmäisen tuloksekkaan, täyden mittakaavan testin jälkeen

Wärtsilä tuo merenkulkuun hiilen talteenottoratkaisun maailman ensimmäisen tuloksekkaan, täyden mittakaavan testin jälkeen

Teknologiayhtiö Wärtsilä on tuonut uraauurtavan hiilen talteenottoratkaisunsa (carbon capture and storage, CCS) kaupallisesti saataville kansainvälisille merenkulkumarkkinoille. Ratkaisu on merkittävä askel alan hiilineutraaliuskehityksessä. Wärtsilän testien mukaan uusi hiilen talteenottoratkaisu vähentää alusten hiilidioksidipäästöjä jopa 70 prosenttia. Ratkaisun avulla varustamot pystyvät vastaamaan nopeasti jatkuvasti kiristyvän ympäristösääntelyn vaatimuksiin. Hiilidioksidin talteenotto aluksen pakokaasujärjestelmistä edistää merkittävästi alan pyrkimyksiä vähentää kasvihuonekaasupäästöjä Kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n vuodelle 2050 asettamien vähennystavoitteiden mukaisesti.

”Hiilen talteenotto on mullistava ratkaisu merenkulkualalla, ja markkinoilla näkyy jo nyt merkittävää kiinnostusta ratkaisua kohtaan. Kun otetaan huomioon merenkulun hiilineutraaliustavoitteet, tämä uusi teknologia täydentää alan nykyisiä pyrkimyksiä vähentää päästöjä tuntuvasti ja estää alusten muuttumista arvottomaksi”, kommentoi Wärtsilän konsernijohtaja Håkan Agnevall.

Aiemmin tänä vuonna Wärtsilä asensi maailman ensimmäisen täyden mittakaavan hiilen talteenottoratkaisun Solvang ASA:n Clipper Eris -alukselle, jolla se on onnistuneesti ottanut talteen päästöjä kaikista pakokaasuista. Tällä 21 000 m3:n etyleenitankkialuksella ratkaisua testattiin ja optimoitiin helmikuusta 2025 lähtien, kun Clipper Eris lähti Singaporesta. Ratkaisu tukee Solvang ASA:n sitoumusta hiilipäästöjen vähentämiseen sekä kestävän merenkulun edistämiseen.

Solvangin Clipper Eris -alus oli ihanteellinen kohde projektille, sillä siihen oli jo aiemmin asennettu erilaisia Wärtsilän tuotteita, kuten rikkipesurit. Solvang on myös tehnyt läheistä yhteistyötä Wärtsilän ja muiden kumppaneidensa kanssa varmistaakseen, että rakenteilla olevissa uusissa aluksissa on CCS-valmius. Koska aluksilla käytetään raskasta polttoöljyä, niiden rikkipesurijärjestelmien on oltava yhteensopivia CCS-ratkaisun kanssa. Uudelle ratkaisulle on myös oltava tilavaraus ja liitäntämahdollisuudet muihin järjestelmiin.

”Merenkulkuala hakee yhä uusia vaihtoehtoja ympäristövaikutustensa pienentämiseksi, ja hiilen talteenotto tarjoaa nopean, mielekkään ratkaisun parantamaan toiminnan kestävyyttä”, toteaa Solvang ASA:n toimitusjohtaja Edvin Endresen. ”Solvang on edelläkävijä uusien teknologioiden, kuten hiilen talteenoton käyttöönotossa avomerikalustossaan. Hiilen talteenotto on lupaavimpia ratkaisuja merenkulun hiilineutraaliuden edistämisessä, ja halusimme valita kokeneen ja luotettavan kumppanin ratkaisun käyttöönottoon. Olemme innoissamme Wärtsilän CCS-ratkaisujen tarjoamista mahdollisuuksista liiketoiminnassamme.”

Wärtsilä on kehittänyt teknologiaa aktiivisesti vuodesta 2019 lähtien. Wärtsilän tutkimus- ja kehityskeskus Mossissa Norjassa ottaa talteen 10 tonnia hiilidioksidia päivässä yhtiön omasta merimoottorista. Nämä testit sekä Clipper Eris -aluksen täyden mittakaavan ratkaisu ovat osoittaneet, että hiilen talteenotolla voidaan vähentää aluksen hiilidioksidipäästöjä jopa 70 prosenttia. Wärtsilä arvioi, että hiilen talteenoton kustannukset sen CCS-ratkaisulla ovat noin 50–70 euroa/mtCO2, kun otetaan huomioon sekä investointi- että käyttökustannukset.

”Yhteistyö on ollut kaiken keskiössä. Näin merkittävän edistysaskeleen saavuttaminen merenkulun päästöjen torjunnassa edellyttää samanmielisiä yhteistyökumppaneita, kuten Solvang ASA. Yhtiön visio ja tuki oli ratkaisevaa CCS-ratkaisun käyttöönotossa,” jatkaa Agnevall.

Wärtsilä tarjoaa skaalattavasta CCS-ratkaisusta eri kokoja ja konfiguraatioita erilaisten alusten ja operaattoreiden tarpeisiin. Ratkaisu sopii sekä uusiin että jo käytössä oleviin aluksiin. Wärtsilän CCS-ratkaisulla hiilidioksidipäästöjä voidaan ottaa talteen mistä tahansa hiilipohjaisesta polttoaineesta, kuten raskaasta polttoöljystä, metanolista, LNG:stä ja laivakaasuöljystä (MGO). Se toimii muiden päästöjä vähentävien ratkaisujen, kuten rikkipesureiden, NOx-päästöjärjestelmien ja hiukkassuodattimien rinnalla. Wärtsilän CCS-ratkaisu voidaan integroida yhtiön muihin hiilipäästöjä vähentäviin teknologioihin ja palveluihin. 

Wärtsilällä on vuosien kokemus rikkipesureista sekä päästölähteellä epäpuhtauksia vähentävien teknologioiden asentamisesta. Tämän ansiosta yhtiöllä on ainutlaatuiset edellytykset toimia merenkulun CCS-ratkaisujen edelläkävijänä ja auttaa sekä alusten omistajia että operaattoreita hyötymään pienempien hiilipäästöjen tuomista eduista.

Alkuperäisen tiedotteen löydät tästä linkistä

Median yhteyshenkilö:  

Anne Alarotu
Ulkoisen viestinnän johtaja
Wärtsilä
Puh: +358 50 487 1308
anne.alarotu@wartsila.com

Kuvateksti: Wärtsilä on tuonut uraauurtavan hiilen talteenottoratkaisunsa (carbon capture and storage, CCS) kaupallisesti saataville kansainvälisille merenkulkumarkkinoille. Ratkaisu on merkittävä askel alan hiilineutraaliuskehityksessä. © Wärtsilä