EU:n tekoälysääntelyn yksinkertaistus etenee – Mitä neuvottelutulos tarkoittaa yrityksille?
Euroopan unionin parlamentti ja jäsenmaita edustava neuvosto saavuttivat 7. toukokuuta alustavan neuvottelutuloksen niin sanotusta tekoälyomnibus-aloitteesta (AI Omnibus), jolla kevennetään ja selkiytetään EU:n tekoälyasetuksen soveltamista.
Neuvottelutulos kattaa suuren riskin tekoälyjärjestelmien vaatimusten soveltamisen myöhentämisen, konetuotteiden sääntelyn yksinkertaistamisen sekä joukon kohdennettuja yksinkertaistuksia.
Parlamentin ja neuvoston on vielä hyväksyttävä neuvottelutulos virallisesti. Muutosten odotetaan astuvan voimaan elokuussa.
Tekoälyomnibusin tuomat keskeiset muutokset:
- Suuren riskin tekoälyjärjestelmien vaatimusten soveltamista lykätään. Itsenäisten suuren riskin järjestelmien (mm. biometriikka, kriittinen infrastruktuuri, koulutus, työllistäminen, lainvalvonta, rajavalvonta) sääntelyn, jonka oli määrä tulla voimaan jo tämän vuoden elokuussa, soveltaminen siirtyy alkamaan 2.12.2027.
- Tuoteturvasäänneltyjen tuotteiden turvakomponentteina toimivat suuririskiset tekoälyjärjestelmät – esimerkiksi lääkinnällisissä laitteissa, koneissa, leluissa, hisseissä ja vesialuksissa – tulevat sääntelyn piiriin vuotta aiottua myöhemmin eli 2.8.2028.
- Tekoälyllä tuotetun kuva-, ääni- ja tekstisisällön ”vesileimausvelvoitteet” astuvat voimaan vasta 2.12.2026, kun niiden soveltamisen piti alkaa jo elokuussa.
- Koneet siirretään asetuksen liitteen I A-osasta B-osaan. EU:n koneasetuksen mukaiset tuotteet noudattavat jatkossa vain omaa sektorisääntelyään – eivät enää sekä tekoälyasetusta että sektorisääntelyä – kunhan tekoälyasetusta vastaava terveyden ja turvallisuuden taso varmistetaan.
- Komissiolle annetaan toimivalta antaa delegoituja säädöksiä koneasetusta koskien tekoälyyn liittyvien terveys- ja turvallisuusvaatimusten täsmentämiseksi.
- Kun konetuotteita koskevia erityisstandardeja suuren riskin tekoälyjärjestelmille ei ole saatavilla, tekoälyasetuksen standardien noudattaminen riittää vaatimustenmukaisuusolettaman saavuttamiseksi koneasetuksen tekoälyyn liittyvien terveys- ja turvallisuusvaatimusten osalta.
- Tekoälyasetuksen ja muiden kuin koneita koskevan sektorikohtaisen lainsäädännön päällekkäisyyksien ratkaisemiseksi luodaan mekanismi. Tilanteissa, joissa sektorilainsäädäntö – esimerkiksi lääkinnällisiä laitteita, leluja, hissejä, koneita tai vesialuksia koskeva sääntely – sisältää tekoälyasetusta vastaavia tekoälyjärjestelmien vaatimuksia, tekoälyasetuksen soveltamista voidaan rajoittaa kyseisiltä osin täytäntöönpanosäädöksillä.
- Turvakomponentin määritelmää tarkennetaan ja kavennetaan. Tekoälyjärjestelmät, jotka vain avustavat käyttäjiä tai optimoivat suorituskykyä, eivät automaattisesti kuulu suuren riskin velvoitteiden piiriin, jos niiden vika tai häiriö ei aiheuta terveys- tai turvallisuusriskiä.
- Vaatimustenmukaisuuden arviointimenettelyä selkeytetään. Valmistajia ei velvoiteta valitsemaan kolmannen osapuolen suorittamaa vaatimustenmukaisuuden arviointimenettelyä pelkästään siksi, että tuote sisältää suuren riskin tekoälyjärjestelmän turvakomponenttina.
- Vinoumien havaitsemiseksi ja korjaamiseksi sallitaan henkilötietojen käsittely ehdottoman välttämättömän tarpeen mukaisesti, asianmukaisin suojatoimin – sekä suuren riskin että muiden järjestelmien osalta.
- Pk-yritysten poikkeukset laajennetaan pieniin mid-cap-yrityksiin (SMC, enintään 500 työntekijää).
- Ei-suostumuksellisten alastonkuvien ja lapsiin kohdistuvan seksuaalista väkivaltaa sisältävän materiaalin tuottamiseen tarkoitetut tekoälyjärjestelmät kielletään. Järjestelmät, joilla ei ole tätä käyttötarkoitusta, mutta jotka saattavat mahdollistaa tällaisen materiaalin tuotannon, voidaan saattaa markkinoille vain riittävin suojatoimin. Järjestelmien on oltava vaatimusten mukaisia 2.12.2026 mennessä.
- Komission tekoälytoimisto (AI Office) saa roolin valvoa yleiskäyttöisiin tekoälymalleihin perustuvia tekoälyjärjestelmiä, kun on kyse saman tarjoajan kehittämästä mallista ja järjestelmästä. Lainvalvonta, rajavalvonta, oikeusviranomaiset ja rahoituslaitokset jäävät kansallisten viranomaisten valvontaan.
Miten Teknologiateollisuuden tavoitteet toteutuivat?
Teknologiateollisuus esitti tammikuussa 2026 suosituksia tekoälyomnibusin neuvotteluihin. Näihin peilaten neuvottelujen saldo on positiivinen, joskin osa tavoitteista jäi puolitiehen.
Onnistumiset
- Myöhennetyt ja kiinteät soveltamispäivämäärät suuren riskin tekoälyjärjestelmille (2.12.2027 ja 2.8.2028) ovat täsmälleen ne, joita esitimme.
- Koneasetuksen siirto liitteen I B-osaan poistaa rinnakkaiset vaatimuksenmukaisuusraiteet konetuotteilta. Tämä oli yksi keskeisistä tuoteturvasääntelyn ja tekoälyasetuksen rajapintaa koskevista vaatimuksistamme.
- Turvakomponentin määritelmän tarkentaminen ja kaventaminen estää suuren riskin velvoitteiden automaattisen laajentumisen tuotteisiin, joissa tekoäly vain avustaa tai optimoi. Tämä on rakenteellisesti merkittävä parannus, joka vastaa suosituksemme henkeä.
- Pk-yrityshelpotusten laajentaminen astetta suurempiin yrityksiin, henkilötietojen käsittely vinoumien korjaamiseksi sekä yleiskäyttöisiin malleihin perustuvien järjestelmien valvonnan keskittäminen vastaavat suosituksiamme.
Pettymykset
- Suurin puute koskee lääkinnällisiä laitteita. Konetuotteille tehty siirto liitteen I A-osasta B-osaan ei ulotu MDR- ja IVDR-tuotteisiin, jolloin niihin sovelletaan jatkossakin sekä tekoälyasetusta että sektorikohtaista tuoteturvasääntelyä rinnakkain. Tämä jättää alalle juuri sen päällekkäisten vaatimusten ja vaatimustenmukaisuuden arvioinnin ongelman, jonka purkamista esitimme.
Seuraavat askeleet
Parlamentin ja neuvoston on vielä hyväksyttävä neuvottelutulos. Instituutioiden äänestykset tapahtuvat alkukesän aikana. Muutosten pitäisi astua voimaan tämän vuoden elokuun alusta.
Linkkejä:
Lisätietoja