Nimityksiä Teknologiateollisuudessa: Erkki Ahola Uudet teknologiat -kokonaisuuden johtajaksi
Tekniikan tohtori, eMBA Erkki Ahola aloitti helmikuun alussa Teknologiateollisuudessa Uudet teknologiat -kokonaisuuden johtajana.
”Nyt kun valtio on päättänyt kasvattaa T&K-investointeja uuden rahoituslain ja T&K-verokannustinlain astuttua voimaan, meidän tehtävämme Teknologiateollisuudessa on vauhdittaa jäsenyritystemme teknologista uudistumista ja digitalisaatiota. Yritysten TKI-investointien Suomessa tulisi kasvaa tuplasti sen verran mitä valtio panostaa”, kuvaa johtaja Matti Mannonen Uudet teknologiat -toiminnan ydintehtävää.
”Erkillä on yli 20 vuoden kokemus valmistavan teollisuuden tutkimus-, tuotekehitys- ja innovaatiotoiminnasta. Hänen osaamistaan hyödyntäen osaamme kohdistaa tekemisemme teollisuutta parhaiten hyödyttävällä tavalla”, Mannonen sanoo.
”Toivon, että pystyn omassa työssäni vaikuttamaan yritysten kilpailukykyyn Suomessa, erityisesti pitkällä aikavälillä. Yksi tärkeä osa tätä on tuotekehitysinvestointien kasvattaminen ja osaamisen kehittäminen. Kun meillä on kykyä, meillä on tai meille kehittyy asiakkaan arvoa lisääviä asioita, eli jotain hyväkatteista myytävää. Tähän tulen käyttämään paljon energiaa tämän vuoden aikana, varsinkin pk-yritysten kanssa”, Ahola sanoo.
Lisätietoja:
Ahola Erkki
Johtaja – Teknologiat, tieto ja innovaatiot Teknologiateollisuus ryDigitalisaatio ja datatalous
Digitalisaatio ja data ovat keskeisiä tekijöitä talouskasvussa, kilpailukyvyssä ja julkisten palveluiden uudistamisessa. Suomen ja Euroopan on luotava parhaat mahdolliset puitteet datan ja digitaalisten ratkaisujen hyödyntämiselle kaikilla sektoreilla.
- Vauhditetaan teollisuuden digitalisaatiota. Kehitetään datan hyödyntämistä, datan jakamisen mahdollisuuksia ja teollisen datan ratkaisuja sekä varmistetaan, että yritykset hyödyntävät EU-sääntelyn avaamat mahdollisuudet.
- Edistetään tekoälyn kehitystä ja käyttöönottoa. Panostetaan tekoälyinnovaatioihin, laajennetaan käyttöönottoa eri sektoreilla ja puretaan sääntelyn esteitä erityisesti julkishallinnossa.
- Uudistetaan julkinen sektori digiaikaan. Parannetaan ICT-hankintoja, vahvistetaan datan jakamisen edellytyksiä ja kehitetään julkisia digipalveluja sekä teknologista osaamista pitkäjänteisesti.
- Panostetaan Suomen digiteknologisten vahvuuksien kasvuun. Esim. puolijohteiden, kyberturvallisuuden ja kvanttiteknologian kasvua vahvistettava panostamalla T&K-toimintaan, osaamiseen ja EU-tason toimintaympäristön tukeen.