Paluu odotustilaan: Kysynnän kasvu hiipuu ja odottelemme taas parempia aikoja

Kauppapoliittinen turbulenssi näyttää jäädyttäneen alkuvuodesta alkaneen orastavan suhdannekäänteen. Maaliskuussa yritysten kysyntätilanne piristyi, mutta kesäkuuhun tultaessa kysynnän kasvu on Teknologiateollisuuden TeknoBaro-kyselyn mukaan hiipunut. Markkinoilla on kuitenkin paljon patoutunutta kysyntää odottamassa epävarmuuden hälvenemistä.
”Ihan vuoristorataa tämä on, näytti jo siltä, että homma taas lähtee, mutta toukokuussa hyytyi.”
Teknologiateollisuuden jäsenyrityksen kommentti tiivistää yritysten tilanteen: kevät on ollut yhtä vuoristorataa. Teknologiateollisuudessa nähtiin maaliskuussa pitkään odotettu käänne kohti parempaa, kun kysyntä lähti piristymään parin kituliaan vuoden jälkeen. Uudet tilaukset kasvoivat ja tilauskannat vahvistuivat. Ilo näyttää jääneen lyhytaikaiseksi, sillä kysyntää kuvaavat indikaattorit ovat tuoreen TeknoBaron mukaan heikentyneet kesäkuuhun tultaessa. Kun maaliskuussa nähtiin reipas piristyminen uusissa tilauksissa ja tilauskannoissa, kesäkuussa näkymät ovat huomattavasti niukemmat. Uusien tilausten määrä kasvaa enää hienoisesti ja tilauskantojen kasvu on tyrehtynyt. Kauppapoliittinen turbulenssi ja epävakaa maailmantilanne ovat tehneet tehtävänsä.
Työllisyys ja tuotanto ovat hieman piristyneet huhti–kesäkuun aikana. Tätä on siivittänyt vuodenvaihteen kahta puolta tapahtunut kysynnän virkoaminen. Odotukset tuotannon ja työllisyyden kasvulle kesän ja alkusyksyn aikana ovat kuitenkin laimentuneet.
Uusien tilausten ja tilauskantojen kasvu on pysähtynyt kevään aikana erityisesti suurilla yrityksillä. Tämä on tapana näkyä viiveellä PK-sektorilla, joten on mahdollista, että PK-yritysten tilanteessa nähdään pudotus loppukesästä tai alkusyksystä. Näkymissä on eroa myös teollisuuden ja palveluiden välillä. Kauppapoliittinen kurimus näyttää ymmärrettävästi iskevän erityisesti valmistavan teollisuuden kysyntään, kun palveluiden kuten suunnittelu- ja konsultointi- sekä tietotekniikan palvelualan kysyntätilanne on säilynyt vakaampana.
Tarjouspyyntöjen saldoluku pinnisteli TeknoBarossa plussalla, eli tarjouspyyntöjen määrä näyttää lisääntyneen kevään aikana. Yritysten viesti tällä hetkellä on, että tarjouspyyntöjä kyllä tulee, mutta kukaan ei tee lopullista ostopäätöstä. Epävarmuus on jäädyttänyt investointihalut ja kysyntä jumittaa taas.
”Asiakkaamme ovat odottavalla kannalla ja usealla heistä on muutosneuvottelut käynnissä tai loppumassa kesäkuun loppuun mennessä. Odotamme niiden tuloksia. Päätökset siirtyvät eteenpäin talouden epävarmuuden vuoksi. Trump ei helpota asiaa ollenkaan.”
Viime vuoden jälkimmäinen puolisko vietettiin odottavissa tunnelmissa: ohjauskorot kääntyivät laskuun vuosi sitten kesäkuussa, ja sen odotettiin laukaisevan investoinnit liikkeelle. Nousun alkua saatiin kuitenkin odotella alkuvuoteen asti. Nyt näyttää siltä, että olemme palanneet takaisin odotushuoneeseen ja uutta, reippaampaa käännettä kasvuun saadaan odottaa, kunnes epävarmuus markkinoilla hieman hälvenee.
Valtiovarainministeriön tuoreessa ennusteessa todetaan koko Suomen talouden osalta sama tilanne: kauppasota ei toistaiseksi ole eskaloitunut pysyviin korkeisiin tulleihin ja johtanut Suomen talouden supistumiseen, mutta kauppapoliittinen turbulenssi jatkuu ja siten epävarmuus kalvaa pidempään.
”Heikot signaalit tilanteen parantumisesta ovat vahvistuneet jo puolen vuoden ajan, mutta markkinan elpyminen on edelleen hyvin epävarmalla pohjalla.”
Mitä tapahtuu seuraavaksi?
Heikon kysynnän skenaario: On mahdollista, että epävarmuus maailmalla jatkuu. Presidentti Donald Trumpin ailahtelevainen kauppapolitiikka voi jatkua vielä pitkään. Pelkkä päättämättömyys ja jatkuva eestaas-soutaminen tullien kanssa on sekin haitallista, koska se aiheuttaa epävarmuutta ja siten heikentää kysyntää. Geopoliittiset jännitteet eivät ota laantuakseen ja Lähi-idän tuoreimmat käänteet tuovat uusia synkkiä pilviä taivaanrantaan. Jos epävarmuus ei helpota, voivat investointipäätösten lykkääminen ja heikko kysyntä jatkua pidemmälle tätä vuotta. Tämä ei ikävä kyllä voi olla vaikuttamatta suomalaisen teknologiateollisuuden tuotantoon ja työllisyyteen.
”Tullipäätökset ja päätösten pitkittyminen voivat heilauttaa piristynyttä markkinatilannetta vielä suuntaan tai toiseen. Suurin huoli on, että jäädään pitkäaikaisemmin tilaan, jossa tullien suuruus jää epäselväksi ja asiakasmarkkinoilla investointipäätökset sitä myötä menevät myös pitkäaikaisemmin jäähän.”
Nopean kasvun skenaario: Pari viime vuotta on menty alakuloisissa tunnelmissa ja investointeja on lykätty. Markkinoilla on siten patoutunutta kysyntää. Jos kauppapoliittinen tilanne asettuu ja tullien osalta päästäisiin maltilliseen sopuun (esimerkiksi 10 prosentin tullit olisivat vielä siedettävissä), yritykset saisivat jonkinlaista näkymää pidemmälle tulevaisuuteen. Positiiviset näkymät voisivat luoda kysyntäpiikkiä. Korot ovat jo maltillisemmalla tasolla ja Euroopassa on suunnitteilla merkittäviä investointeja. Nämä voivat avittaa kasvua vauhtiin. Tässä skenaariossa meillä on kasvun käynnistyessä pian taas pulaa kapasiteetista ja osaavasta työvoimasta.
”Tarjouskantamme on todella suuri, mutta asiakkaidemme ostopäätökset venyvät, ilmeisesti yleisen epävarmuuden vuoksi. Uskomme, että kun usko talouteen palautuu, meille tulee todella kiire.”
Vauhdikkaita käänteitä on saatu viime vuosina riittämiin, mutta mitään takeita seesteisemmistä ajoista ei ole näkyvissä. Myllerrys on uusi normaali, jossa yritykset koettavat jatkaa liiketoimintaansa.
Lisätietoja
