Yrittäjävaliokunta edustaa alan pk-yrityksiä

Yrittäjävaliokunta edustaa alan pk-yrityksiä

Pieniä ja keskisuuria yrityksiä sekä omistajayrittäjyyttä koskevaa asiantuntemusta liitossa edustaa yrittäjävaliokunta, jonka puheenjohtajana toimii pieniä ja keskisuuria yrityksiä edustava hallituksen varapuheenjohtaja. Valiokunnan tehtävänä on pk-yritysten erityiskysymysten huomiointi liiton toiminnassa. Teknologiateollisuuden jäsenistä yli 90 prosenttia on pieniä tai keskisuuria yrityksiä.

Pk-asioita Teknologiateollisuus ry:ssä hoitavat:

Johtaja Laura Juvonen, Yrittäjävaliokunnan sihteeri, puh. 040 589 6263, laura.juvonen(a)teknologiateollisuus.fi ja

Johtava asiantuntija Teemu Polo, puh. 040 565 4496, teemu.polo(a)teknologiateollisuus.fi

Yrittäjävaliokunnan jäsenet

Yrittäjävaliokunnan jäsenet valitsee Telnologiateollisuus ry:n hallitus. Puheenjohtajana toimii pk-yrityksiä edustava Teknologiateollisuuden hallituksen varapuheenjohtaja. Yrittäjävaliokunnan nimitystyöryhmä tekee hallitukselle esityksen valiokunnan jäsenistä ottaen huomioon eri toimialojen pk-edustavuuden, alueellisen kattavuuden, yhteydet alueelliseen toimintaan, jäsenten aiempien kausien aktiivisuuden sekä yrittäjävaliokunnan kokoonpanon monimuotoisuuden ja tasa-arvoisuuden. 

Yrittäjävaliokunnan jäsenet 2020

 

Aluetoimistoilta tukea pk-yrityksille

Teknologiateollisuus ry:n viisi aluetoimistoa palvelevat yrityksiä ammattitaitoisesti, paikallisesti ja nopeasti.
Aluetoimistojen yhteystiedot ja asiantuntijat löydät tästä

Lisätietoja aluetoiminnasta:

Teppo Virta, aluetoiminnan johtaja, puh. 0400 827 368, teppo.virta(a)teknologiateollisuus.fi
Minna Helle, työmarkkinajohtaja, puh. 050 341 4884, minna.helle(a)teknologiateollisuus.fi

Pk-yritykset toimialaryhmissä ja -yhdistyksissä

Toimialaryhmät ja -yhdistykset muodostavat laajan yhteistyöverkoston jäsenyritystemme keskuudessa. Tällä hetkellä meillä on 9 toimialayhdistystä ja 18 toimialaryhmää, joissa on mukana noin 1300 yritystä.

Toimialaryhmät keräävät ja jakavat tietoa oman sektorinsa tilasta. Osa niistä kuuluu alansa eurooppalaiseen yhteistyöjärjestöön ja jotkut sen lisäksi johonkin maailmanlaajuiseen järjestöön. Kunkin toimialan erityispiirteet ja tarpeet muun muassa lainsäädännön kehittämisessä saatetaan päättäjien tietoon sekä EU:ssa että kansallisella tasolla. 

Yritysten kilpailukyvyn kehittämiseksi järjestetään seminaareja, neuvottelupäiviä, näyttelyitä sekä pidetään yhteyttä asiakas- ja sidosryhmiin. Myös kansainvälistymishankkeet ovat keskeisessä osassa toimialaryhmien ja -yhdistysten toiminnassa. 

Lisätietoja:

Saara Hassinen, puh. 040 531 1661, saara.hassinen(a)teknologiateollisuus.fi

Pk-tilastoja

Tilastopaketti, jossa tietoja pk-yrityksistä Suomessa

Lisää tietoa taloudesta ja tilastoista löydät täältä

Tilastollisissa kysymyksissä auttavat:

Jukka Palokangas, johtava ekonomisti, 040 750 5469, jukka.palokangas(a)teknologiateollisuus.fi ja
Petteri Rautaporras, pääekonomisti, 050 304 2220, petteri.rautaporras(a)teknologiateollisuus.fi
Katriina Emaus, asiantuntija, puh. 0400 530 047, katriina.emaus(a)teknologiateollisuus.fi